Vezměte to od podlahy!

Základem každého domu, bytu nebo komerčních prostor jsou podlahy. Na rozdíl od veřejného prostranství, kde je praktičtější použít umělé materiály nebo kámen, doma si můžeme dovolit podlahu z dřevěného materiálu. Kvalitní dřevěné parkety jsou na celý život. Jejich renovace je jednoduchá a při správné péči o parkety není ani nutné provádět ji nějak často. Řekneme si teda něco blíž k jejich údržbě.

Parkety vydrží, ale nesnesou všechno

Parkety WÖLFEL jsou na celý život, váš i vašeho domu. Mají v sobě jistou eleganci a každé místnosti pozvednou laťku, i když už jsou ohlodány zubem času a lak je oprýskaný, jejich hodnota neklesá, protože uvnitř jsou pořád silné a připraveny po novém nátěru sloužit dalšímu majiteli. Jejich noblesní vzhled si však musíte zasloužit, nelze se k nim chovat tak jako k obyčejnému linu. Jak správně udržovat parkety?

Předně musíte mít na paměti, že dřevo je živý materiál a že neustále pracuje. To není vůbec na škodu, naopak, to je jen ukázka toho, že se přizpůsobuje a žije. Vnější vlivy jako teplo a vlhko na něj mají svůj vliv, využívejte těchto vlivů ku prospěchu dřevěnému povrchu. Během topné sezóny dostatečně byt zvlhčujte. Ideální klima v pokoji je kolem dvaceti stupňů a zhruba padesát procent vlhkosti.

Chránit parkety před poškozením by měly laky na podlahy. Pravidelné broušení a přelakování frekventovaných míst prodlužuje životnost. Židle, stoly, nohy postele nebo skříně opatřete filcovými náplastmi či měkkým kobercem. Při posunu nábytku tak zabráníte poškrábání. Zbavujte často podlahu drobných nečistot a prachu. Právě větší množství prachu působí jako brusivo a může zanechávat drobné rýhy, které se budou prohlubovat.

Přirozený vzhled

Pokud si nepotrpíte na lesklou podlahu, vyzkoušejte vosk nebo oleje na podlahy. Podlaha napuštěná olejem získává svou odolnost vůči vodě a nečistotám stejně jako lakovaná. K jejímu čištění by však neměly být používány univerzální mycí prostředky, které by svou strukturou mohly povrch narušovat. Doporučují se speciální prostředky anebo čistá voda.

Ať už zvolíte jakoukoli variantu, s parketami nikdy neprohloupíte.